PŘÍŠTÍ RESTAURANT DAY
sobota 18. května 2024 od 10:00 na náměstí Svobody v Jeseníku!
Chcete se stát součástí? Vaříte, pečete, tvoříte, kouzlíte? Ozvěte se a domluvíme se! Muzikanti vítáni!
Přihláška  pro restauratéry.
Kontakt pro ostatní: rdj@hotmail.com / 771 156 711 Jana Sedláčková

Tyto stránky slouží pro informaci všem, kteří se chtějí zúčastnit festivalu jídla a pohostinnosti Restaurant Day. První Restaurant Day se konal v Jeseníku náměstí svobody 16. února 2014 a od té doby se mu stále daří těšit všechny smysly návštěvníků i samotných jednodenních restauratérů. Tímto mockrát děkujeme všem, kteří se ho účastní a vytváří tak na "starém autobusáku", jindy osamělém, nenapodobitelnou atmosféru. Ti, kteří jste to ještě nezažili, přijďte se přesvědčit! A vy, kteří toužíte mít vlastní kavárnu, alespoň na jeden den, zkuste to. Litovat rozhodně nebudete!

Na brzkou schledanou!

Restaurant Day Jeseník

Vaříte? Pečete? Vyrábíte? Hrajete? Pojďte s námi na jeden den oživit ulice Jeseníku!

Zapojte se do tohoto skvělého festivalu originálních domácích dobrot a otevřete si v Jeseníku na náměstí Svobody, před Albertem nebo i jinde, kde se Vám to líbí, svou vlastní restauraci nebo kavárnu!


STRUČNĚ O AKCI:

CO?
Restaurant Day je celosvětový karneval jídla, kdy si každý může vytvořit restauraci, kavárnu nebo bar na jeden den. Může to být kdekoliv: u Vás doma, v kanceláři, na rohu ulice, na vaší zahradě nebo v parku - fantazii se meze nekladou! Restaurant Day je svobodná komunitní akce připravovaná lidmi pro lidi. Zapojit se může kdokoliv! 

Restaurant Day připravují tisíce lidí, kteří si otevřou nebo navštíví jednodenní pop-up restaurace. Myšlenka dne je se pobavit, sdílet nové zkušenosti ohledně jídla a vaření a užít si spolu v prostranstvích města, kde žijeme. 

Účast na festivalu usnadňuje tým dobrovolníků, kteří udržují jednostný koncept Restaurant Day, určují jednotná data událostí, provozují internetové stránky a komunikují s účastníky, kterým pomáhají se účastnit. Všichni účastníci jsou osobně zodpovědní za všechny aktivity související s provozem jejich restaurací. 

JAK?

Jak by měla vypadat vaše vysněná restaurace? Jaké menu nabízí? Vymyslete originální restauraci, kterou byste sami rádi navštívili a lahůdky, které byste sami rádi ochutnali. Uvařte s rodinou nebo partou (pomoc se vám určitě bude hodit a je to pak větší sranda). Přineste dobré jídlo a nachystejte ho na stolečky, deky, do kufru auta... Jakou restauraci v Jeseníku postrádáte? Vytvořte ji sami!

CÍL?
Cílem Restaurant Day je šířit dobrou náladu a společně se radovat z jídla připraveného s láskou. Ceny za jídlo by měly být orientační, hlavně aby pokryly vaše náklady. Komu bude chutnat, určitě rád přispějě víc! Ale hlavně získáte novou zkušenost mít vlastní restauraci a taky super pocit, když vás někdo pochválí za vaši pochoutku, taky nové přátelství a nápady do budoucna. Co je hodnotnější?

PROPAGACE?
Je důležité předem dát o sobě vědět, abyste nalákali své budoucí hosty. Pozvěte své kamarády a známé! Můžete vytvořit svou vlastní událost na facebooku nebo sdílet událost ze stránek Restaurant Day Jeseník. Dejte o sobě vědět také pomocí přihlašovacího formuláře dole pod textem nebo přímo zavolejte na číslo 771 156 711 ambasadorce Restaurant Day Janě Sedláčkové.

Těšíme se na setkání a na stejně skvělou atmosféru, jaká byla i na minulých akcích!

+420 771 156 711,  rdj@hotmail.cz. Rádi Vám poradíme!

Za tým ambasadorů Restaurant Day

Jana Sedláčková

 

Novinky

Móda na Restaurant Day

Pokud jste se nemohli zúčastnit Fashion Day Jeseník, který proběhl v říjnu, a stále máte doma pár...

Jeseničtí kuchaři, kavárníci a restauratéři Restaurant Day! Jak se Vám líbila účast na této akci? Podělíte se s ostatními, kteří o účasti zatím přemýšlejí, o Vaše poznatky a zkušenosti? Děkujeme!

Restaurant day

My s manželem chodíme ochutnávat a jsme nadšeni z atmosféry a dobrot.Dnes sebou bereme i přátele a věříme,že to bude opět skvělé.Děkujeme všem účastníkům.

Mám tuto akci moc ráda.

Vždycky se dobře pobavíme, moje rodina (která se celá zapojila) i já. Ze začátku byli u nás - hlavně chlapi - dost skeptičtí. Ale teď je super sledovat, jak je to všechny chytlo. Děda už plánuje, co bude vařit v únoru..! Baví mě vymýšlet menu, a společně vařit, a setkávat se s lidmi na náměstí. A když pochválí moje výtvory a přijdou pro další kousek, mám hroznou radost - a už vůbec nevnímám to, že jsem kvůli přípravě noc předtím spala jen pár hodin. Je skvělé, že se zapojuje víc lidí a můžu tak ochutnat tolik nových jídel. Všechny jsou vynikající, sbíhají se mi sliny, když si vzpomenu!

Mě se líbila moc!

A tak se lidičky nebojte a zapojte se, stojí to za to !!! Je nás víc a víc na obou stranách, je to super, Jeseník má snad novou tradici.

Přidat nový příspěvek

Otázky a odpovědi

Jak je to se zdravotním průkazem? Při zpracování jídla pro druhé osoby je přece zapotřebí.

Restaurant Day je jednou z komunitních akcí. Ty se podstatně liší od ostatních, které jsou lidem většinou známy, např. trhy, jarmarky, stánkový prodej, atp. Jejich cílem je budovat komunitu lidí - to znamená, posilovat sousedské vztahy, oživovat veřejné prostranství, vnést ruch do prázdných míst, vnuknout lidem nápad, že mohou město žažít i jinak, než jako pasivní obyvatelé, že mohou ovlivnit podobu jejich města, že se mohou pobavit nejen doma v obýváku, u doktora, nebo v supermarketu.

Sousedské akce nejsou komerční. Princip je tedy podobný jako byste pozval/a své kamarády k sobě na návštěvu a nabídla jim pohoštění. Taky byste nepotřebovala povolení - ať již zdravotní průkaz nebo živonostetský.
Ceny, za které kuchaři Restaurant Day svoje dobroty nabízejí, jsou jen orienační, stanovené tak, aby pokryly náklady. Přece jen v Jeseníku mají lidé hloub do kapsy a nemůžeme po nich chtít, aby se rozdali... Proto jsou "ceny" tak nízké. Jsou odměnou, určitou kompenzací za vynaložené úsilí a náklady kuchaře. Jinde ve světě lidé výměnou přinášejí to, čeho mají dostatek, naturálie nebo třeba vybavení kuchyně pro mladý pár, který spolu začíná bydlet. Meze se nekladou. Záleží to jen na Vás, co by se Vám líbilo jako odměna.

Jak je to se záborem veřejného prostranství? Normálně se za něj platí a mělo by být předem schváleno.

Restaurant Day může proběhnout kdekoliv, právě oživení jinak opuštěného prostoru je jeho cílem. Třeba opuštěný dvorek, okno do ulice, park, opuštěná továrna... V Jeseníku jsme začali oživovat starý autobusák - Náměstí svobody - protože je to krásné místo, moc se nám líbí a nemělo by být tak ztichlé, jako většinou je. Začali jsme společně, aby se myšlenka RD rychleji šířila i mezi těmi, kdo nemají internet. Aby nás lidé snáz našli. A protože Náměstí svobody patří městu, půjčení tohoto prostranství od něj před akcí řešíme - předem hlásíme akci MÚ Jeseník a platíme poplatek za jeho využívání.

Místo pro vaše komentáře a dotazy. Těšíme se!

Anketa

Našli jste informace, které jste potřebovali?

Ano 1 277 47%
Ne 436 16%

Celkový počet hlasů: 2717